Şansların Yönetimi

Amerika’da yıllar önce aynı okulda çalıştığımız öğretmen bir arkadaşım olan Mehmet, bir hışımla odama girmişti ve “Hocam, artık yurtdışında yaşamaktan bıktım. İnsanlardan bıktım. Artık hayatıma Türkiye’de devam etmek istiyorum. Sanırım böylesi hem benim için, hem de ailem için daha iyi olacak.” demişti. 

Amerika’da eğitim görmüş, çok kaliteli, insanlar tarafından çok sevilen, duruşu ve hitabetiyle tam manası ile bir beyefendi olan bu dostum, Türkiye’de Apple’a başvurduğunu ve oradan haber beklediğini söylemişti. Kendisi adına çok mutlu olduğumu belirttim ve Apple şirketinde hangi pozisyona başvurduğunu sordum. İletişim becerileri fevkalade yüksek olan bu arkadaşım bana, Zorlu Center’da açılacak Apple Store’da satış temsilcisi olacağını söylediği anda kafamdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Matematik ve ekonomi eğitimini Amerika’da alan bu güzel insan, gidip bir mağazada satış temsilcisi mi olacaktı? Sanırım bunları söylerken karşısına bir ayna koysam, kendisi de bu söylediklerine gülerdi. Birkaç gün boyunca istişare ettik. Bu konuşmalarımız sonrasında girişimci olmaya ve Türkiye’de yurtdışı danışmanlık şirketi kurmaya karar verdi. Şirketi için hemen bir yatırımcı bulmuştu bile. Her ne kadar o kendine güvenmese de, insanlar ona yüzde yüz güvendiği için yatırımcı olarak hemen sıraya girmişlerdi.

Gel zaman git zaman, hayat onu yurtdışı eğitim danışmanlığından özel sektörde bir şirkette yurtdışı ticaret müdürlüğüne, oradan başka bir yatırımcı ile tanışarak milyonlarca dolarlık ticari hacmi olan bir şirketin ortağı olmaya kadar getirdi. Şu an kendisi, Amerika’da kurduğu bu şirketin başında, çok büyük ve güzel işlere imza atmaya devam ediyor.

Yine aynı zaman diliminde Mehmet’in sınıf arkadaşı olan Ahmet, Amerika’ya üniversite okumak için gelmişti ve başarılı bir şekilde mezun olmuştu fakat tek bir farkla. Kendisi Amerika’da mezuniyet sonrası ilk 5 sene için mevcut olan zor şartlara dayanamayıp okulu bitirir bitirmez Türkiye’ye dönmüştü. Çevre ve aile baskılarına dayanamayıp statükoya yenilen Ahmet, kurumsal bir şirkette çalışmaya başladı. Hala daha aynı şirkette, orta seviye bir memur olarak aylık 5 ila 10 bin TL bir maaşa çalışıyor.

Başlangıca baktığımızda, hayat ikisine de Amerika gibi bir ülkede üniversite okuma fırsatı sunmuştu. Mehmet’in aldığı riskler Ahmet’e göre daha fazla olduğundan, gelinen noktada Mehmet’in kendi kabiliyetlerini sonuna kadar kullanması ve karşısına çıkan fırsatları korkusuzca değerlendirmiş olması onu, Ahmet’e göre finansal olarak daha başarılı bir insan haline getirdi.

İşte biz buna, Jim Collins’in tabiri ile ‘‘return on luck’’ yani, şansa yapılan yatırımların iyi kullanılması diyoruz. Jim Collins’e göre, büyük şanslar insanların kapısını hayatta birkaç kere de olsa çalar. Hatta bazen, şanssızlık gibi görünen durumlarda bile çalmaya devam eder. Bu kapı çalma anlarında, kapıyı dikkatlice dinlemek ve gelen fırsatı olumlu yönde değerlendirmek ciddi bir basiret gerektiriyor. Bu basiret zamanla ve insanın kendine yaptığı eğitim ve bilinç yatırımı ile gerçekleşiyor. Jim Collins, yine kişisel internet sitesinde verdiği bir örnekte, Bill Gates ve Steve Jobs ile aynı lisede okuyan ve aynı mahallede oturan binlerce çocuk olduğunu, aynı mahallede onlarca start-up şirketinin etrafında kurulduğuna şahit olduklarını ama Steve Jobs ve Bill Gates’in bu gelişmelerden faydalanan, örnek çıkartan ve hayatında uygulayan kayda değer azınlığa dahil olduklarından bahsediyor. Yani bakmak ile görmek, görmek ile anlamak, anlamak ile hayata geçirmek bambaşka merhaleler. Fakat temeldeki en önemli şey, insanın beynini ve vizyonunu sürekli olarak geliştirmesidir.

Sözün özü, fırsatlar her zaman mevcut ve zaman zaman bu fırsatlar sizin ve evlatlarınızın kapısını da çalabilir. Önemli olan bu kapı çalma esnasında sizin ne kadar donanımlı olduğunuz ve gelen fırsatı, sizi bir tık öteye taşıma fırsatına çevirip çeviremeyeceğinizdir. Coğrafya kader midir, bilemem ama fırsatların her an etrafımızda olduğuna ve biraz donanımlı ve cesaretli olduğumuzda hayatın bizi inanılmaz noktalara getireceğine inanıyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın ve hayatın getireceği fırsatları kucaklamak için hazırlıklı olun…

Robert Turk
Technoprep CEO
robert@siliconelabs.com
https://www.linkedin.com/in/robertdturk/
www.technoprep.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *