Amerikan eğitim sistemindeki derslerin çeşitleri ve aralarındaki farklar (Çorba Tarifi Kıvamında Bölüm 2)

Bir önceki yazıda AP, dual enrollment, honors, college credit gibi değişik terimlerden bahsetmiştik. Bu yazıda bu derslerin içeriklerini, neden bu dersler alınması gerektiğini ve öğrencilere kısa ve uzun vadede ne tür avantajlar sağladığından bahsedeceğiz. Buda bizim çorbamızın içinde kullandığımız malzemelerin kalitesi metaforuna denk geliyor. Çorbanın içindeki materyallerin kalitesi ne kadar iyiyse ortaya o kadar lezzetli bir çorba çıkıyor.

Amerika’da genelde not ortalaması 4 üzerinden ölçülür. 4 en iyi ortalamadır ve genelde tutturması çok zor bir nottur. Bir öğrencinin 4.0 alabilmesi için dört sene boyunca ciddi çabalaması ve titizlikle derslerine konsantre olması gerekmektedir.

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi, Amerika’da ders seviyeleri merdiven şeklindedir ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre öğrenciler farklı derslerin üst seviye versiyonlarını alabilir. Mesela, bir öğrencinin İngilizce alanına ilgisi varsa, öğrenci bu alanda derinleşebilir, derslerini üst seviye alarak bu konu hakkında bilgisini arttırabilir. Mesela 9. Sınıfa giden bir öğrenci normal İngilizce ile başladığı derslere, 10’da Honors English, 11’de AP English Literature ve 12. Sınıfta AP English Language ile devam edebilir. Bu konuyu biraz daha kafanızda canlandırmak için aşağıdaki şemaya bakabilirsiniz.

Yukarıdaki şema genellikle tüm ana dersler uygulanabilir. Yani İngilizce, matematik, sosyal bilgiler ve fen bilgisi alanında olan tüm derslerin ilk üç versiyonu hemen hemen tüm okullarda öğrencilere ders müfredatı olarak sunulur ve bu merdiven oranında derslerin kalitesi yükselirken zorluk derecesi de bir o kadar yükselir. Dördüncü versiyon College Credit ise her okulda verilmez. Genelde öğrenciler derslerin üniversite versiyonunu yaz tatillerinde yakınlarındaki community college lardan veya online olarak değişik üniversitelerden alabilirler. Bazı okullar alınan bu dersleri ortalamanın içine dahil ederken bazıları bunu ortalama sisteminin içine almaz. Fakat yinede üniversite seviyesinde alınan bu dersler tranktripti zengin göstermesinin yanı sıra öğrenciyi ciddi anlamla üniversiteye hazırlar.

 

Peki durup dururken öğrencilerin derslerini neden zorlaştıralım? Bundan bizim öğrencilerimizin çıkarı nedir?

 

Durum şu ki, öğrencilerin dersleri zorlaştıkça onlara verilen teşvik de fazlalaşıyor, yani ortalama hesaplanırken zor ders almış öğrencilerin not ortalamasına artı puan geliyor ve bu sayede öğrencinin yıl sonu ortalaması yükseliyor. Yani bazen öğrencinin transkriptlerinde B veya B- notlar olsa bile, ek puandan faydalanarak öğrenci yine ortalamasını 4 veya üstüne çıkartabiliyor. (Geçmişte birçok öğrencim ek puanlar sayesinde 4 üzerinden 5 ile mezun oldu)

 

Derslerin zor olanlarına talip olmak sadece puan açısından yardım etmekle kalmayıp öğrenciyi psikolojik olarak da geleceğe hazırlıyor. Malumunuz insanoğlu her zaman kolayı seçer ve kısa vadede kolaycılık kar getirse de uzun vadede insanları tembelliğe, miskinliğe ve potansiyelini sonuna kadar kullanmamaya sevk ediyor. Sanırım Amerika’nın başarısının sırrı eğitim sistemindeki bu ince nüanslarda yatıyor.

 

AP derslerinin önemi

 

AP derslerinin Açılımı Advance Placement yani üniversite seviyesi ders müfredatıdır. Amerika’nın hemen hemen tüm okullarında AP dersleri öğrencilere sunulmaktadır. Bir önceki yazıda da belirttiğimiz gibi, AP dersleri birçok okulda verilen en üst seviye dersler gurubuna girer ve bu ders çeşidi artık Amerika’da bir standart haline gelmiştir. Bir öğrencinin AP dersine kabul edilmesi için bir önceki sene derslerinin iyi olması gerekmektedir, aksi takdirde AP derslerini öğrencilere vermezler. Yani eğer bir öğrenci AP dersi alıyorsa genelde iyi öğrenci katagorisindedir. AP Dersleri doğası gereği diğer derslerden oldukça zordur. Hocalar AP derslerinde öğrencilerden üniversite seviyesinde efor beklerler ve ödevlerde yine aynı zorlukta olur.

 

AP Sınavı

 

AP Sınavı her yılın Mayıs-Haziran aylarında olur ve alınabilecek maksimum skor beş dir. Eğer öğrenciler bu sınavlardan 4 ve üzeri alırlar ise, gidecekleri okullar o dersi üniversite dersi olarak kabul eder ve AP dersini olduğu gibi öğrenci gideceği üniversiteye transfer ettirir. Ayrıca Amerika’nın ilk 10 üniversitesi kabullerde en az 4 tane 4 ve üzeri puan görmek isterler. Bu kabullerde çok önemli bir gizli sostur. Hatta olmazsa olmazı gibi bir şeydir.

 

AP Scholars Ödülleri

 

AP derslerini alarak aslında biz aynı malzemelerden bir çok yemek yapabilir, CV mizi zengin gösterebiliriz. Nasıl mı? Hemen anlatalım!

 

AP sınavlarına bağlı olarak alınabilecek ödüller

 

AP Scholars 3 Sınavın 3’ünden de 3 ve üstü puan alanlara verilir

AP Scholar with Honors 4 sınavın averajında 3.25 puan alan öğrencilere verilir

AP Scholar with Distinction 5 sınavın averajında 3.5 alan öğrenciye verilir

 

AP Capstone Diploma Program

 

Bazı okullar IB Diploma programına benzer bir AP Capstone Diploma Program sunarlar. Bu diploma program çok prestijli bir program olup öğrenciler 3 AP dersi ve AP Capstopne Diploma Program dersleri olan AP Seminar ve AP Research dersleri aldıkları takdirde, bu diplomaya da sahip olmaya hak kazanırlar. (Derslerin sınavlarından minimum 3 alınması gerekmektedir)

 

Bu haftaki konumuz aslında görebileceğiniz en teknik konu olması hasebiyle belki biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat çok önemli bir konu olarak gördüğümden detayları ile açıklama zorunluluğu hissettim.

 

Konu ile alakali her hangi bir sorunuz olur ise bana Instagram üzerinden yazabilirsiniz!

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Robert Türk 

CEO

Technoprep Consulting

robert@technoprep.com

Instagram

https://www.instagram.com/robertturkofficial/

Linkedin

https://www.linkedin.com/in/robertdturk/

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *